Як повідомляє журнал «Форбс», кілька компаній-лідерів сучасної фармацевтичної промисловості свого часу торгували медичною марихуаною. На початку XX століття медикаменти на основі каннабісу були в асортименті виробників Eli Lilly, Parke Davis (зараз компанія входить до складу корпорації Pfizer) і Squibb (нині – Bristol-Myers Squibb). Зокрема, до переліку продукції цих компаній, представленого у медичному каталозі 1919 року, входило кілька десятків препаратів з канабісу.
Марихуана – основний компонент багатьох ліків початку ХХ ст.
Склад продукції різних фармацевтичних компаній мало чим відрізнявся у минулому. Щоб споживачі віддали перевагу лікам певного виробника, був потрібен ефективний маркетинг. Тільки впізнаваність бренду стала б гарантією успішного продажу на ринку, переповненому таблетками, пігулками, сиропами тощо. Так ось, згідно з довідником «Antique Cannabis Book», майже 6% усіх ліків до 1930-х років містили канабіс у тій чи іншій формі. Наприклад, лише «Squibb» продавали марихуану у формі порошків, таблеток, екстрактів і настоянок.
Причому список препаратів із канабіс виробництва «Squibb», що складається з 15 найменувань – це навіть не рекорд. У списку продукції компанії «UpJohn & Co.», наведеному в медичному каталозі тих років, було 30 ліків з марихуаною, «Parke Davis» – 27. А компанія «Eli Lilly» ще в 1935 році торгувала 23 різними препаратами на основі канабісу.
Примітно, що в той період компанією Abbott Laboratories було представлено лише 4 найменування ліків з похідними конопель. Але з усього списку виробників чомусь тільки ця компанія асоціюється з медичною марихуаною і сьогодні. Дослідницький підрозділ «Abbott Laboratories» нещодавно відокремився і перетворився на самостійне підприємство «Abbvie Pharmaceuticals», що виробляє препарат Marinol (синтетичний ТГК).
Як використовували канабіс у медицині?
На початку минулого століття канабіс прописували пацієнтам із різними діагнозами, у тому числі: при епілепсії, «жіночих» проблемах, мігренях, гельмінтах, психічних захворюваннях, залежностях. У вирішенні проблем сексуального характеру марихуана взагалі вважалася мало не панацеєю: її використовували як при лікуванні хвороб, що передаються статевим шляхом, так і при сексуальних розладах – як афродизіак.
Сьогодні багато хто з побоюванням дивиться на ліки для тварин, до складу яких входять канабіноїди. Однак у 1920-х роках канабіс широко використовувався у ветеринарії. «Parke Davis» постачали екстракт коноплі ветеринарам як знеболюючий та седативний засіб для тварин. До речі, приблизно в той же період фахівці Parke Davis спільно з Eli Lilly вивели власний сорт коноплі – індику Cannabis Americana.
У «Parke Davis» не цуралися і більш важких наркотиків. Наприклад, виробляли кокаїн до того, як його оголосили поза законом. Крім того, саме фахівці “Parke Davis” першими розробили препарат кетамін, який широко використовується наркоманами зовсім не з медичною метою.
Сучасна позиція лідерів фармацевтичної промисловості
Вищезгадана «Parke Davis» була найбільшою фармацевтичною компанією в Америці, сьогодні – це один із підрозділів міжнародної корпорації «Pfizer». Прес-секретар Pfizer заявив, що компанія ні зараз, ні в попередні десятиліття не проводила і не брала участі в дослідженнях, пов’язаних з канабісом. Нема їх і в планах корпорації на найближчі роки.
Представники «Eli Lilly» та «Bristol-Myers Squibb» зовсім не дали жодних коментарів з питань досліджень та розробок у сфері медичної марихуани. Єдині подібні тести, які сьогодні проводяться в Eli Lilly – це перевірка співробітників на наркотики, у тому числі на ганджу.
Крім того, жоден з цих гігантів фармацевтики не зв’язувався з метою співпраці з компаніями, де дослідження медичних властивостей конопель активно ведуться (GW Pharmaceutical, Insys Therapeutics та інші).
Джерело: http://cannabisnews.com/news/28/thread28549.shtml
Leave a Comment