Завдяки інтернету, сьогодні будь-хто охочий може отримати відповіді на хвилюючі його питання про марихуану і канабіс-культуру. Спрощення доступу до інформації за сприянню членів російськомовного канабіс-спільноти суттєво знижує ризики, пов’язані із вживанням наркотиків, та озброює прихильників легалізації залізними аргументами у вигляді науково доведених фактів. І якщо знання – сила, то інтернет – це ядерний потенціал у будь-якій боротьбі, у тому числі й у боротьбі за декриміналізацію та легалізацію каннабісу на росії.
БіХай (behigh.org)
Перший російськомовний форум, присвячений психоактивним речовин, High.ru, з’явився понад 15 років тому – 1997 року. Відвідувачі ресурсу обговорювали не лише канабіс та марихуану, а й інші препарати, які «змінюють свідомість». Це, звичайно, не означає, що люди не бачили різниці між різними наркотичними препаратами. Безневинні історії про «накурені» пригоди тут були сусідами з розповідями про варіння «ширки» на кухні та героїнових дослідах. Універсальність форуму, його велика тематика приваблювала відвідувачів з різних сегментів аудиторії, що відіграло не останню роль у тому, що ресурс швидко набув популярності та зумів її утримати.
Публікації байок, оповідань та «телів» на High.ru ознаменували початок публіцистичної кар’єри відомих діячів російськомовної культури канабісу Дмитра Гайдука та Баяна Ширянова. Поступово сайт почав притягувати всіх представників інтернет-андерграунду і до 2000 року його трафік збільшився до 600 відвідувачів на добу.
Спочатку на форумі викладалися та обговорювалися переважно розповіді про споживання речовин, а не про їх виробництво чи вирощування. На той час концепція «домашнього виробництва» взагалі була не так поширена, як сьогодні. Однак згодом тематика форуму розширювалася. Наприклад, особливою популярністю користувався фотоконкурс «БіХая», якому було присвячено окремий топік. Ця тема стала найбільш обговорюваною на форумі, а найкращі фотографії швидко розходилися по мережі.
«Сварильний форум» – дуже вдалий прийом розробників, що забезпечує «легітимний випуск пари» для відвідувачів (ПНХ у різних варіаціях). Таке психологічне розвантаження сприяє налагодженню невимушеного і доброзичливого спілкування форумчан. На окрему згадку заслуговує і «Карантин», де неофіти захищають своє право стати персонажами «кунсткамери» – саме так адміністрація ресурсу любовно називає своє творіння.
Сьогодні колишній High.ru можна знайти за адресою BeHigh.org (сайт переїхав у 2001 році). Форум є унікальними зборами репортів, що відображають сукупний досвід з «розширення свідомості» населення країн СНД більш ніж за десять років. На піку популярності сайту тут було до 35 тис. постійних користувачів, зараз – не менше ніж 5 тис.
Казки і таке інше (rastamantales.com)
«Растаманські казки» Дмитра Гайдука – байки, історії про поціновувачів марихуани, невеликі психоделічні розповіді – набули такої популярності, що письменник просто мав завести власний сайт та форум. Ресурс Гайдука rastamantales.ru отримав назву «Казки і таке інше». Читачі мали змогу публікувати свої міркування щодо різних елементів канабіс-культури, вступати у дискусії, ділитися досвідом. Крім того, тут автори-початківці викладали свої власні казки, байки, фанфіки, вірші. Найкращі твори зберігалися в архіві форуму.
Спочатку форум був своєрідним міксом гостьової книги та «дошки оголошень». Старі повідомлення через деякий час видалялися, що дозволяло пожвавити діалог і збільшувало активність користувачів.
Незважаючи на це, до кінця 2010 року ресурс «помер» – чисельність відвідувачів знизилася настільки, що проєкт довелося заморозити майже на рік. Після цього розробники спробували «перезавантаження» rastamantales з новим дизайном на новому домені .com (при цьому повний архів користувачів і тем було збережений). Проте до 2011 року Дмитро Гайдук більше уваги став приділяти своїм сторінкам у Фейсбуці та ВК. Письменник визнав, що в епоху соціальних мереж він набагато менше зацікавлений у підтримці персонального веб-сайту чи форуму, які повністю виправдовували своє існування під час становлення Всесвітньої мережі.
Нині на rastamantales.com щодня буває не більше 10-20 осіб. Більшість із них – письменники-фольклористи, які пам’ятають Гайдука ще за старим форумом. Максимальна кількість відвідувачів після перезапуску – 97 осіб за добу (для порівняння – на піку популярності сайт відвідувало до 900 осіб).
1. Товариство любителів конопель(olkpeace.org)
ТЛК (абревіатура для «Товариства любителів коноплі») – приклад вдалого «марихуано-орієнтованого» російськомовного проєкту. Прийнято вважати, що ресурс було засновано 2000 року. Його історія почалася зі сторінки користувача chron на безкоштовному домені narod.ru – «zpcannabis». Chron першим розмістив інформацію про професійне вирощування марихуани російською мовою. Цікаво, що хоча сторінка була російськомовною, скорочення «zp» у її назві вказувало на приналежність автора до України (zp означає Запоріжжя).
Форум довго переїжджав з одного домену на інший, кочуючи рунетом. 2003 року ці «блукання» закінчилися – у ТЛК з’явилася постійна адреса в інтернеті olkpeace.org. На сьогоднішній день «Товариство любителів коноплі» – найуспішніший про-конопляний ресурс російськомовного інтернету. Величезний архів корисних матеріалів та ефективна система модерації (швидке виявлення та ліквідація тролів та інших небажаних відвідувачів) – головні чинники, якими зумовлена привабливість ТЛК. Крім того, адміністрація постійно проводить конкурси з цінними призами (частково фінансуються з «Реінкарнаційного Фонду ім. Індіри Ганді», куди кожен відвідувач за бажанням може пожертвувати 10 доларів).
Особливу цінність для любителів канабісу представляє «Каннапедія», де за роки існування ресурсу накопичилися відповіді практично на будь-які питання, пов’язані з коноплями. Форум сайту – місце тусовки переважно гроверів. Завдяки можливостям ресурсу, члени канабіс-спільноти отримують і надають один одному підтримку – обмінюються обладнанням, насінням, клонами. Загальна кількість користувачів – 170 тис., їх – 10 тис. постійних відвідувачів. Рідко спеціалізований форум може похвалитися такими результатами.
2. Дзагі (dzagi.com)
Якщо ТЛК – це “Кока-кола” серед канабіс-форумів, то Dzagi.ru – “Пепсі”. Другий за популярністю серед гроверів онлайн-ресурс, який також є джерелом всебічної інформації на тему «конопля та марихуана», Dzagi.ru стартував трохи пізніше «Товариства». Спочатку ресурс був магазином з продажу насіння конопель, адміністратори якого подбали про наявність клієнтського форуму. В результаті сайт швидко переріс в окрему інтернет-спільноту гроверів.
Дзагі-юзери вважають свій сайт кращим за ТЛК, зокрема, через відсутність на ньому суворої модерації. Розмах конкурсів на Дзагі значно перевершує ТЛК – чого тільки вартий Dzagi Cup, конкурс гроверів, де головним призом є поїздка до конопляної столиці Європи – Амстердам.
Водночас ці сайти схожі, як вищезгадані «Кока» та «Пепсі». Форум організований також, основні інформаційні розділи ідентичні. Будучи ресурсом з помірною відвідуваністю та стабільним припливом трафіку, Дзагі у вересні 2012-го встановив абсолютний рекорд відвідуваності серед «конопляних» сайтів рунета – 5655 користувачів в один момент.
3. Гроу Клуб (growclub.org)
GrowClub посідає третє місце у рейтингу інтернет-ресурсів для російськомовних гроверів. У 2005 році “Клуб” міцно влаштувався на сайті growclub.org, відрізняючись від “старших товаришів” наявністю чату, що дозволяє користувачам спілкуватися наживо. Така особливість дозволила зробити обговорення більш інтенсивними та змістовними. Крім того, подібна форма організації перешкоджає заповненню форуму флеймом і флудом користувачів – всі спірні питання вирішуються в реальному часі, без залучення інших відвідувачів у суперечку.
Чат постійно модерується, тому надміру палкі та багатослівні відвідувачі ризикують бути забаненими. Багато уваги на сайті приділяється матеріалам, присвяченим процесу легалізації канабісу, а також новинам канабіс-культури. Мабуть це основна відмінність цього сайту від попередніх. Цікаво, що рекордна кількість відвідувачів на GrowClub також була у вересні 2012 року, як і на Дзагі.
Канабіс натур (cannabisnature.com)
Серед нових канабіс-форумів рунета виділяють CannabisNature, адміністрація якого керується слоганом «все про марихуану». Загалом ці три слова якнайкраще відображають загальне враження про ресурс, що з’явився в 2013 році. Творці сайту постаралися, щоб він максимально відповідав вимогам епохи Веб 2.0: крім власне адреси cannabisnature.com, у CN є сторінки у Фейсбуці, Твіттері, ВК, ЖЖ, Яндексі, Блоггері, YouTube та MySpace.
CannabisNature використовує весь арсенал засобів для залучення відвідувачів – великий архів фільмів та мультфільмів на тему «конопля та марихуана», колекція растаманської музики (є можливість скачування), веселі ігри-флешки, стрічка новин та інше. Завдяки багатому і різноманітному контенту CN обзавівся помірною кількістю постійних користувачів, проте йому навряд чи вдасться коли-небудь перевершити ТЛК або Дзагі.
Російськомовний журнал про канабіс «Трава» (точніше, онлайн-версія журналу) також зробив спробу створити власний форум, де читачі могли б покритикувати публікації та безпосередньо поспілкуватися з авторами першого видання про коноплі. Проте активних обговорень на форумі не виникало, незважаючи на наявність закритого розділу, присвяченого питанням гровінгу, та відеорозділу (де публікувалися матеріали з каналу видання на YouTube). В результаті обговорення матеріалів журналу перенесли на ТЛК, де відповідний топік знаходиться і нині.
Джерело: журнал «Трава» №14 (весна 2014), с. 121-129
Leave a Comment