Сейм Латвії, ймовірно, орієнтуючись успіхи Радянського Союзу боротьби з наркотиками, прийняв поправки до КК. Тепер за торгівлю, зберігання, транспортування або навіть купівлю спайсів – основного замінника марихуани, компонентами якого є легальні речовини (трави та хімічні сполуки) – дають до двох років ув’язнення.
У випадках, якщо вживання речовини, що відверто називається «курильною смертю», призвело до появи проблем зі здоров’ям або до смерті, дилеру «світить» п’ять років ув’язнення.
Спайси – глобальна соціальна проблема
Проблема спайсів, які недобросовісні торговці виготовляють із небезпечних речовин, набула глобального характеру. Що стосується Латвії, тут за березень 2014 року масштаби споживання «легального наркотику» досягли загрозливих розмірів. Латвійські дилери завезли до країни речовини, які окремо по собі не є заборонені законом, але в суміші є небезпекою для здоров’я та життя громадян.
Законами країни вже заборонено не лише деякі компоненти спайсу, а й певні суміші. Однак у гонитві за прибутком торговці постійно вдаються до нових рецептів і нових інгредієнтів, які влада просто не встигає вчасно ідентифікувати і заборонити. Остання партія спайсу, що наповнила ринок Латвії, виявилася настільки отруйною, що громадськість забила на сполох.
Арвілс Фейєрабенд, заст. голови управління поліції повідомляє, що за фактом торгівлі спайсом відкрито безліч кримінальних справ. Це не дивно, адже лише за тиждень до столичних лікарень потрапили десятки молодих людей – споживачів спайсу.
Небезпечними виявилися не тільки хімічні речовини, що входять до складу наркотику (17-річний пацієнт впав у кому, а 18-річний житель Риги помер від отруєння «легальними наркотиками») – безліч випадків госпіталізації пов’язані з травмами, отриманими під його впливом. Наприклад, молодий рижанин порізав себе ножем, а група молоді, перебуваючи під впливом спайсу, напала на співробітників поліції.
Сплеск кримінальної активності і множинні випадки госпіталізації привернули увагу преси. Латвійське телебачення почало транслювати документальні фільми та передачі, покликані донести до ризької молоді небезпеку спайсів. У групі ризику, на думку фахівців, – молодь віком від 12 до 21 року (до лікарень потрапили як 18-річні хлопці та дівчата, так і 14-річні підлітки).
Влада Латвії намагається знайти вихід
Небезпечна ситуація зі спайсом вилилася в потік звинувачень на адресу законодавчої влади Латвії, незважаючи на те, що в Сеймі питання боротьби з «курильною смертю» порушувалося неодноразово. Наприклад, торік цю проблему порушувала комісія із соц. політики та праці. Вже тоді Айя Барча, голова комісії, зазначила, що безконтрольне поширення сумішей для куріння небезпечне для суспільства, особливо для його юних членів. Обмеження доступу до «легальних наркотиків» Барча назвала пріоритетним завданням уряду.
Яніс Бекманіс із МВС вніс на розгляд парламенту пропозицію заборонити всі психоактивні речовини, у тому числі й будь-які суміші, які підходять під визначення «спайс». Він зазначив, що якби влада Латвії так вчинила, їх дії послужили б гарним прикладом для урядів інших держав.
Ріхард Козловскіс, міністр внутрішніх справ, нагадав комісії, що попит народжує пропозицію. Поки в країні мають попит сумнівні суміші, «палильна смерть» залишиться дуже прибутковим бізнесом. Саме Ріхард згодом став ініціатором нового законопроекту, яким передбачено ув’язнення за торгівлю спайсом. Також міністр пропонував запровадити цілодобові поліцейські патрулі. Однак ресурси МВС не безмежні, і це питання поки що вирішили відкласти.
Ренар Путніньш із МОЗ Латвії вважав єдиним виходом із ситуації організацію дозвілля молоді таким чином, щоб у молодих людей не було часу на наркотики. Чиновник визнає, що заборони в таких випадках є малоефективними, тому молоді потрібно пропонувати щось на заміну психоактивним препаратам – щось на кшталт оплачуваних державою спортивних секцій, клубів за інтересами тощо. Подібні методи були дуже популярні в СРСР, але в останні роки Латвія активно ненавиділа все радянське. Важко повірити, що місцеві чиновники звернуться до досвіду Рад навіть тепер. Власне, так воно і сталося – на засіданні комісії з соціальних питань та праці у 2013 році Путніньша розкритикували та порадили не ностальгувати, а боротися з наркотиками у реальному часі.
Дехто вважає, що тоді ухваленню відповідних законопроєктів завадили лобісти в парламенті. Результати журналістських і поліцейських розслідувань показали, що самі торговці живуть небагато, а основний дохід (за деякими підрахунками, що досягає 1000%) за складним конспіративним ланцюжком йде «господарям», які вважають за краще залишатися в тіні. Поки що представникам латвійської влади не вдалося вийти на дійсних власників бізнесу з продажу спайсів. Як правило, компанія виявляється зареєстрована на підставну особу, а юридичною адресою вказують «лівий» офісний будинок.
Наскільки ефективними будуть поправки до КК, покаже час. Однак не варто забувати, що політика прогібіціоністів ніколи не давала бажаного результату.
Джерело: http://svpressa.ru/politic/article/85060/?vkb
Leave a Comment