Судовий позов, пов’язаний із новою програмою медичного каннабісу Міністерства охорони здоров’я Канади, може визначити подальшу долю марихуани в канадському суспільстві.
Пацієнти вважають нові правила неконституційними
Позов подали чотири пацієнти медичної марихуани за старою програмою канадського МОЗ (MMAR). У суді їх представляє відомий правозахисник світу каннабісу Джон Конрой (John Conroy). Позивачі стверджують, що нова програма порушує їхнє конституційне право на «життя, свободу та безпеку», прописане в Розділі 7 Хартії про права та свободи.
Слухання заплановано на літо. Однак у зв’язку з тим, що новий проєкт з медичної марихуани має набути чинності у квітні, перше слухання відбулося 18 березня. Головне питання, винесене на нього – чи потрібно продовжувати дію правил і норм старої програми, що стосуються самостійного культивування рослини?
Пацієнти прагнуть домогтися того, щоб їм далі дозволяли самим вирощувати марихуану для власних потреб. Зрештою позивачі сподіваються на задоволення своїх вимог і на те, що в новий проєкт з медичного каннабісу будуть внесені відповідні зміни, або, принаймні, на компенсацію витрат, пов’язаних з переходом на нові правила.
Справа зачіпає безліч проблем медичного каннабісу
Ця судова справа торкається не лише проблеми самостійного вирощування, а й багато інших питань медичної марихуани, прописаних у новому проекті – MMPR. На сайті адвокатської контори «Конрой та компанія» було розміщено подробиці претензій, пред’явлених державі позивачами у зв’язку з порушенням Розділу 7 Хартії про права та свободи:
1) Самостійне вирощування каннабісу. Пацієнти стверджують, що нові правила MMPR унеможливлюють продовження «персонального виробництва ліків» пацієнтом або довіреною особою, чим порушують право пацієнта на розумний доступ до медичних препаратів, а також на безперервне та безпечне забезпечення ними.
Держава ж апелює, що новий проект медичної марихуани не обмежує права на купівлю ліків. Інтерес пацієнтів – суто економічний, тобто вони хочуть заощадити на купівлі препаратів канабісу, і їхні права, задекларовані в Хартії, жодним чином не порушуються. Представники держави наголошують, що альтернативу у вигляді продукції ліцензованих виробників новий законопроект не скасовує.
2) Доступ до продуктів канабісу та їх похідних. Позивачі заявляють, що новий MMPR дозволяє лише «висушену марихуану», інші ж форми та похідні каннабісу (такі як харчові продукти та напої з додаванням ганджі, екстракти тощо) робить недоступними. Це є необґрунтованим обмеженням прав пацієнтів, що суперечить Розділу 7 Хартії.
Держава відповідає на це, що Постановою 2000 року, яка змусила канадський уряд прийняти програму медичного каннабісу, регламентувалася саме потреба пацієнтів у «висушеній марихуані». Що ж до похідних продуктів, «немає клінічних доказів їх медичних переваг». Крім того, вони не були схвалені Міністерством охорони здоров’я Канади, а їхнє виробництво пов’язане з небезпекою для людей (особливо, коли йдеться про підпільні лабораторії). Також представники держави зазначають, що дозвіл на похідні продуктів канабісу створить додаткові труднощі для поліції: визначити, чи легально було придбано сировину для виготовлення продукту (суха марихуана) буде практично неможливим.
3) Вирощування конопель у відкритому грунті або в житловому приміщенні. Претензія позивачів – нові правила забороняють вирощувати канабіс у житловому приміщенні чи у відкритому ґрунті, а це неконституційно, т.я. є необґрунтованим порушенням Хартії права і свободи. А саме права «володіти, виробляти та зберігати продукт для медичних цілей».
Представники держави відповідають на це, що обмеження на місця вирощування каннабісу розроблені з метою зменшення «численних побоювань» громадськості. Нібито з вирощуванням коноплі пов’язані проблеми зі здоров’ям та суспільною безпекою, які встигли з’явитися, поки діяла програма MMAR. Серед таких «побоювань»: поява цвілі в приміщеннях, збільшення небезпеки виникнення пожежі через несправність електрообладнання (ламп для рослин), наявність токсичних хімікатів (добрив та пестицидів), неприйнятний запах, великий ризик пограбування. Щодо вирощування у відкритому ґрунті, державний захист наводить як аргумент те, що в такому разі зростає ризик перехресного запилення з розташованими поблизу сільськогосподарських культур (зокрема, промисловою коноплею), що негативно позначиться на властивостях цієї культури.
4) 30-денний запас. Пацієнти у своєму позові зазначають, що обмеження на зберігання запасу медичної марихуани (з розрахунку на 30 днів) є неконституційним з тих же причин, що й попередні обмеження.
Захист відповідає, що обмеження дозволить уникнути «відпливу продукту на чорний ринок», а також зменшить ризик пацієнта стати жертвою пограбування чи крадіжки.
Суд дозволив пацієнтам самостійно вирощувати канабіс
Заслухавши представників обох сторін, федеральний суддя Майкл Менсон (Michael Manson) ухвалив:
- вартість медичної марихуани повинна підвищуватися поступово, в міру реалізації нової програми МОЗ Канади;
- заборона на самостійне вирощування каннабісу пацієнтами наражає на ризик їх здоров’я.
Суд поки що дозволив вирощувати коноплі самостійно тим пацієнтам, які були ліцензовані за старою програмою медичної марихуани. А це понад 40 тис. громадян. Перелік аргументів, які спонукали суд ухвалити таке рішення, зайняв 44 сторінки. Дозвіл суду дозволить пацієнтам уникнути арешту після 1 квітня, коли нові правила MMPR набудуть чинності.
Представники Міністерства охорони здоров’я залишилися незадоволені рішенням суду. Головною причиною їхнього невдоволення стало те, що самостійне вирощування конопель завадить розвитку ліцензованих підприємств галузі. Крім того, ціна в межах 8-12 доларів за грам (а зі знижкою – від 3$), яку обіцяє МОЗ Канади, не завдасть відчутних збитків добробуту пацієнтів. Проте суд вважав ці докази непереконливими. Попереду слухання щодо інших пунктів позову і, ймовірно, нові судові позови.
Джерело: http://www.leafscience.com/2014/03/22/judge-medical-marijuana-prices-skyrocket-new-program/
Leave a Comment