Денверу все ж таки не вдалося відібрати у Амстердама звання світової столиці каннабісу, навіть незважаючи на повну легалізацію рекреаційної марихуани в штаті Колорадо. Нещодавнє дослідження Ніколь Маалсте з Університету Тілбурга (Tilburg University) в Нідерландах показало, що державний закон, що обмежує продаж ганджі туристам, виявився абсолютно неефективним – 85% кофешопів досі продають свій товар саме приїжджим. Інакше кажучи, місцеві «канабіс-кафе» вас навряд чи розчарують. Але є низка практичних особливостей країни, незнання яких може заподіяти деякі незручності.
Голландські кавошопи залишаються головною пам’яткою країни
Законопроект, який обмежує торгівлю в кавошопах з приїжджими, був прийнятий урядом Нідерландів у 2009 році. Тоді його реалізували три південні регіони держави. Передбачалося, що до 2013 року кофешопам на всій території країни буде заборонено продавати канабіс іноземцям. Однак пізніше уряд зробив вибір на користь пом’якшеного варіанта закону, залишивши право на остаточне рішення за місцевими органами влади. Згодом закон, який набув чинності 1 січня 2014 року, повністю реалізувався лише в окремих областях.
Поліція Амстердама не турбує іноземців до тих пір, поки ті самі не занепокоєні. Міська влада не бачить жодної проблеми в тому, щоб забезпечувати гостям міста можливість проводити своє дозвілля у знаменитих кафе (принаймні доти, доки останні не дадуть їм приводу змінити свою думку). Враховуючи, що територіальне розташування Нідерландів набагато привабливіше для російського туриста, ніж Колорадо, що простягається за океаном, багато хто віддасть перевагу туру Амстердамом, а не поїздці в ліберальний Денвер.
Загальні відомості про Амстердам
Перш ніж наважитися відправитися в іншу країну, потрібно постаратися дізнатися про неї якнайбільше. Знання про місцеву валюту, мову спілкування, закони, звичаї або навіть про таку дрібницю, як напруга в електромережі, незамінні для мандрівника.
Офіційний інформаційний центр для туристів у столиці держави – «Amsterdam Tourism & Convention Board». Співробітники центру завжди готові допомогти гостям з інших країн розібратися зі складнощами, що виникли, або надати потрібну інформацію. Однак у літній період туди звертається велика кількість людей, що може бути пов’язане з незручностями (чергами, тривалим очікуванням, тощо).
В Амстердамі три філії інформаційного центру. Один з них розташований безпосередньо на платформі 2В на Центральному вокзалі, інший – на Stationsplein, що починається відразу за межами Центрального вокзалу, а третій – у центрі міста, на площі Leidseplein. Також свій інформаційний центр є у Міжнародному аеропорту Схіпхол (Schiphol).
Національна мова Нідерландів – голландська. Вивчити голландську мову – завдання здійсненне, проте досить складне, і це може зайняти багато часу. Чи варто вчити його заради однієї-двох поїздок, кожен вирішує сам. З одного боку, це величезні витрати часу. Але з іншого – знання мови дозволяє краще освоїтися в новій обстановці, а також заощадити чималі кошти на послугах гідів та перекладачів.
Втім, більша частина місцевого населення вільно розмовляє англійською. Звичайно, місцевим приємно, коли іноземці розмовляють з ними рідною мовою – немає кращого способу продемонструвати свою повагу співрозмовнику. Але дадуть відповідь вони, швидше за все, англійською, оскільки саме англійську прийнято вважати мовою міжнародного спілкування. Дуже багато нідерландців також говорять (або, принаймні, розуміють сказане) французькою та німецькою.
Фінансові питання
Як і в переважній більшості країн Європейського Союзу, у Нідерландах є євро. Оптимальний варіант для іноземного гостя – завести валютний рахунок у євро і мати при собі на час поїздки банківську картку Cirrus, Visa або Mastercard. Це дозволить за необхідностю перевести в готівку гроші в банкоматі або розплатитися за товар чи послугу. Експерти вважають, що цей спосіб набагато безпечніший, ніж весь час носити з собою готівку.
Якщо з якоїсь причини ви цього не зробили заздалегідь, можна обміняти гроші на євро в місцевому банку. Краще обирати філії великих (міжнародних) банків. Так надійніше, і комісія там зазвичай менше. Невеликі приватні обмінні пункти можуть запропонувати вигідніший курс – однак треба враховувати, що їхня комісія при цьому може бути набагато більшою за банківську. Тому зробити виняток можна лише тоді, коли на вивісці точки обміну великими літерами написано “без комісії”. Перш ніж обмінювати валюту, рекомендується перевірити валютний курс. Зробити це зараз можна, навіть не залишаючи номер – просто скориставшись спеціалізованими інтернет-ресурсами.
Погодні умови
Більшість людей, які вперше приїхали погостювати, неприємно дивуються місцевим погодним умовам. Конкретна погода залежить від пори року, але багато хто характеризує її як «погану» цілий рік. У столиці держави часто йдуть дощі, буває вітряно та сиро.
Найкращий сезон для туризму за кліматичними умовами – літо. Літній період тут відрізняється відсутністю спеки, великою кількістю сонця та мінімальною кількістю похмурих, дощових днів. Навесні температура повітря низька, але на вулиці не надто холодно, до того ж, сонця в ці дні досить багато. Восени та взимку холодно, сиро та вітряно, на вулицях постійна мряка, іноді – з туманами або неприємним мокрим снігом. По суті, така погода мало чим відрізняється від типової пізньої осені у Середній смузі. Але краще морально підготуватися до неї наперед.
Як би там не було, погода не повинна стати головним фактором, що визначає час поїздки до Амстердаму. Восени, наприклад, тут традиційно проводяться різноманітні фестивалі та щорічний «Кубок Канабісу». Багато кофешопів у зв’язку з цим пропонують хороші знижки та можливість безкоштовної дегустації продукту.
Корисні дрібниці
Крім загальних відомостей про країну та її столицю, даних про кліматичні умови, місцеву мову спілкування, основні закони та валюту, туристу може стати в нагоді ще деяка інформація:
1. Напруга в електромережі в країні стандартна для європейської зони – 220-230 В. Розетки в готелі будуть такими самими, як і у вас вдома. Жодних додаткових адаптерів або перехідників не потрібно. Туристам із США у цьому сенсі пощастило менше – без спеціального адаптера навіть зарядити телефон буде проблематично.
2. Чайові. У більшості туристичних путівників Нідерландами згадується, що чайові в голландській культурі не є обов’язковими. Це правда, але лише частково.
Офіційно чайові для офіціанта входять у вартість їжі та напоїв. Але це не означає, що потрібно бути скнарою – 5-10% чайових від клієнта не ображають, а навпаки, сподобаються обслуговуючому персоналу ресторану або кафе. Звичайно, давати чайові потрібно лише в тому випадку, якщо вам сподобався сервіс. Отже, фактично чайові тут – явище дуже часте, але, як і в більшості міст, зовсім необов’язкове.
3. Посвідчення особи. З 1 січня 2005 року кожна людина, яка перебуває на території держави, зобов’язана мати при собі документ, що засвідчує особу, щоразу виходячи на вулицю. Якщо у вас при собі не виявиться дійсного посвідчення особи, вас можуть оштрафувати на 50 євро.
Окрім закону про обов’язкову ідентифікацію особи, місцева влада має право виборчо перевіряти документи у людей, які перебувають у «специфічних зонах». Столичний мер визначив «специфічними» такі зони, як квартал Червоних ліхтарів, де поліція може будь-коли вимагати у перехожого документи.
4. Кишенькові злодії. Де є туризм, неминуче присутні і злодії. Це загальне правило для мандрівників, і, на жаль, воно актуальне для Амстердама. Кишенькові злодії – майстри своєї справи, тому потрібно весь час бути дуже уважним до своїх речей та цінностей. Особливо високим є ризик стати жертвою злодія на Центральному вокзалі, у кварталі Червоних ліхтарів, на багатолюдній площі Leidseplein або на вулиці Kalverstraat, де розташовано багато магазинів.
5. Робочі години. Більшість амстердамських магазинів відкрито з 9 до 18 з понеділка по суботу. У місцях основного скупчення туристів магазини також працюють по неділях (зазвичай з 12 до 17 години). Супермаркети обслуговують відвідувачів трохи довше – до 20-22 години вечора.
Щодо кофешопів, відвідувати їх можна з 7 ранку і до першої години ночі. Однак у різних закладах графік роботи може сильно відрізнятись. Крім того, нещодавно було прийнято закон, згідно з яким кофешопи, які розташовані поблизу шкіл, припиняють свою роботу на час шкільних занять. Бари, кафе та клуби, як правило, відкриті до першої години ночі у будні, і до трьох-чотирьох годин ранку у вихідні.
6. Алкогольна політика. Законом дозволяється купівля пива чи легкого вина особами, які досягли 16-річного віку. Для того, щоб купувати міцніші напої, покупцю має бути не менше 18 повних років. До речі, у супермаркетах міцної алкогольної продукції не знайти – там продають лише пиво, вино та слабоалкогольні коктейлі, вміст спирту у яких не перевищує 13%. Все інше можна купити лише у спеціалізованих магазинах.
Дозволяється вживати алкоголь у громадських місцях столиці, за винятком деяких певних зон. У таких місцях встановлюються заборонні таблички, щоб запобігти туристам. Порушники караються штрафом.
7. Публічне куріння канабісу. Офіційно куріння марихуани у громадських місцях у світовій столиці канабісу не заборонили. Але, з іншого боку, правової статус ганджі країни неоднозначний, т.я. офіційно травку не узаконили. Насправді виходить так, що якщо ви куритимете канабіс на вулицях міста, поліція вас не чіпатиме. Але тільки до тих пір, поки ваші дії не завдають занепокоєння іншим гостям або жителям столиці, не всі з яких у захваті від запаху марихуани. Тому, хоч курити травку на вулиці, в громадському місці, в ресторані не заборонено, робити так просто не прийнято.
Джерело: http://www.dailysmoker.com/various/amsterdam/
Leave a Comment