Лікувальні та психоактивні властивості конопель відомі людству тисячі років. Механізм впливу активних компонентів каннабісу на людину досі не до кінця вивчений. У давнину люди зовсім не розуміли, як саме марихуана впливає на них. Ефект, вироблений рослиною, приписували містичним, надприродним силам. Не дивно, що багато основних сучасних релігій, так чи інакше, з ним пов’язані.
Канабіс у священних текстах іудеїв
Священні тексти більшості релігійних течій, поширених на Сході та Індії, містять згадки про коноплі. У цих регіонах гашиш та марихуана стали невід’ємною частиною культури, і релігія не ганьбить (а десь навіть заохочує) вживання канабісу. Деякі християнські течії також передбачають лояльне ставлення до вживання канабісу: варто лише згадати, що растафаріанство, як релігія, виникло на основі християнського вчення та біблійних текстів.
Святе Письмо (або Біблія) є сукупністю канонізованих текстів, які шануються в християнстві та всіх його течіях. Книга складається з двох частин: Нового Завіту (який оповідає про життя Ісуса Христа і про основні принципи його вчення, а також про життя його учнів), та Старого Завіту (про історію людства, зокрема євреїв, та про взаємини «обраного народу» з Богом). Старий Завіт – більш давня частина Святого Письма, за віруванням іудеїв, в оригіналі був написаний арамейською та давньоєврейською мовами, а Новий – давньогрецькою.
Канабіс як такий («kanbos» давньоєврейською, «kannabion» давньогрецькою) не згадується в жодній з частин Біблії. Але в оригінальному тексті «Книги Вихід» та деяких інших частинах є дуже схожа назва – «kaneh bosm». Цю рослину змішували з іншими, масло викоримтовували для помазання священнослужителів. У Пісні Пісень (4,14) і книзі Єзекіїля (27,19) та ж рослина згадана, як один з найцінніших пахощів, а в книзі Ісаї (43,24) розповідається, що купували «kaneh bosm» за срібло і приносили в жертву.
Найчастіше назву «kaneh bosm» перекладають як «тростинник запашний» (на думку більшості коментаторів, це корінь болотного аїру). Але окремі дослідники (зокрема, Сара Бенетова – експерт Інституту антропологічних наук у Варшаві) наполягають, що йдеться саме про канабіс. Справа не тільки в співзвучних назвах, а й у тому, що аїр ніколи не використовувався в релігійних традиціях як культовий пахощі (на відміну від конопель). Також на користь версії про те, що «kaneh bosm» і канабіс – це те саме, свідчить те, що привозили його «з далекої країни» (книга Єремії 6,20). Відомо, що психоактивні сорти рослини походять із Індії.
Ритуальне використання конопель
Найімовірніше, канабіс в обрядах стародавніх юдеїв грав ту саму роль, що й ладан у сучасних християнських богослужіннях. Конопля взагалі має дуже багату історію використання як ритуальний пахощі: наприклад, ще грецький історик Геродот згадував про скіфські традиції, що передбачають вдихання диму канабісу. Скіфи були кочівниками, й у VII столітті дохристиянської епохи вторглися до Малої Азії.
Фахівці вважають, що період скіфського вторгнення вплинув на близькосхідну культуру. Ймовірно, що «kaneh bosm» тоді і потрапив до Палестини як «скіфські пахощі». Остаточно іудаїзм як релігійне течія сформувалася лише VI столітті е., тобто. на той час коноплі вже цілком могли стати визнаним зіллям, що має містичну силу. Скептики релігії також дотримуються думки, що велика кількість чудес, пророків та інші незвичайні явища, що описуються в іудейській історії – також наслідок впливу канабісу на свідомість людей.
Сучасний іудаїзм заперечує наявність у Біблії сцен закурення коноплі, проте її розтафаріанське тлумачення говорить про інше. На думку растафарів, єврейський варіант Святого Письма – не більше, ніж спотворений переклад стародавніх текстів. Крім того, пізніше тексти були відредаговані переписувачами, які прагнули будь-що-будь приховати правду про «священну марихуану». Древо Життя, Неопалимая Купіна (ікона) – відомі з дитинства біблійні історії набувають нового сенсу, якщо розглядати їх із цього погляду. Крім того, в Біблії маса епізодів, де фігурують хмари, дим або вогонь, що мають божественну силу.
Як і все, що стосується релігії, питання ролі канабіса в іудаїзмі залишається спірним. Тим не менш, не можна заперечувати розумність доказів дослідників, які стверджують, що коноплі вплинули на юдейську історію.
Leave a Comment