Хто не знає імені відомого ямайського композитора, гітариста, вокаліста Боба Марлі? Біографія музиканта виглядає як захоплюючий фільм, який ми намагатимемося Вам розповісти. Боб Марлі був найяскравішим прихильником панафриканізму, і, звичайно, він був правомірним растаманом. Деякі послідовники його філософії вважають його Месією пророком. Саме через свій талант він досяг таких висот у творчості, яких вдається досягти небагатьом. Марлі писав тексти про радощі та проблеми жителів рідної Ямайки, показував і розкривав всі складнощі буття на Батьківщині, але при цьому описував світлу та щиру душу мешканців. Тому Боб став народним та всіма улюбленим співаком.
Життя та творчість
Боб Марлі, повне ім’я якого Роберт Неста Марлі (Robert Nesta Marley), народився у містечку Періш, Ямайка. День народження Боб Марлі – растаман всіх часів і народів, відзначає 6 лютого 1945 року. І відтепер, на Ямайці, щороку 6 лютого усі святкують “День Боба Марлі”.
Життя Боба Марлі, особливо його дитинство, не можна назвати зразковим. Батько Норвал Марлі був європейцем і служив офіцером Великобританії, а потім був керуючим на плантації в Ямайці. Саме тут він познайомився із прекрасною дівчиною Седеллою Бекур, яка за походженням була ямайкою. Але справжньої та щасливої родини не склалося. Батько залишив сім’ю, хоч і підтримував фінансово і іноді бував із сином, але у 10 років Роберт Неста Марлі залишився наполовину сиротою.
До свого впливу в реггі, юний Боб став руб-боєм. Ці молоді люди показували світові свою зневагу до всіляких небезпек. У нього була голена голова, ходив у чорних костюмах, капелюхах, краватках. Коли у 1950-х з матір’ю Марлі переїхав до столиці рідної країни Кінгстон, він завів знайомство з Банні (Невілл Лівінгстон). Саме потоваришувавши з ним, Боб зробив свої перші музичні проби. Джо Хіггс – дуже відомий музикант Ямайки – тим часом давав друзям перші уроки з вокалу. Незабаром Марлі познайомиться з Пітером Тошем (Пітер Макінтош). Вони разом слухали радіо і саме таким чином познайомились із рок-н-ролом.
У 1963 році Боб разом із друзями зібрав гурт “The Wailers”, який прогримів на всю країну. Вони стрімко стали популярними та знаменитими. Першим синглом була пісня під назвою “I’m Still Waiting”, а композиція “Simmer Down” стала хітом. Успіхів група досягла чимало, займаючи перші позиції в музичних рейтингах світових радіостанцій. Але все ж таки в 1966 році група розпалася.
Ріта Андерсон стала дружиною Боба Марлі у 1966 році. Вони переїхали до США, але лише через півроку повернулися на Ямайку. Боб відновив діяльність групи “The Wailers”. Проте гурт був невідомий закордоном поки музикант не знайшов студію Island Recrords. І саме з історією про знахідку цієї студії починається зоряна кар’єра. У результаті в 1976 році за версією журналу “Rolling Stone” гурт став кращим! Друзі успішно гастролювали світом, але все ж таки найбільшу увагу приділяли країнам, представникам так званого «третього світу», особливо часто їздили до Африки. Розуміючи, що жителі країн є дуже бідними, музиканти часто давали свої концерти абсолютно безкоштовно. Боб Марлі помер, коли йому було лише 36 років. Ридала вся країна, а день, коли його ховали, став національною жалобою.
Від чого помер Боб Марлі?
У липні 1977 року у нього виявили меланому (злоякісну пухлину) на пальці ноги. Він відмовився від операції, говорячи при цьому, що боїться втратити пластичність на сцені та можливість грати у футбол. Крім того, растафарі свято вірять у те, що тіло людини має назавжди залишитися цілим. Боб не хотів, щоби його розбирали на частини.
Після тривалих гастролей у Зімбабве, успішного турне Німеччиною, співак мав виступати в Америці. Але кілька концертів скасували через те, що співак втратив свідомість під час бігу парком в Медісон-сквер-Гарден (Нью-Йорк). Далі було лікування в одній з найвідоміших клінік Мюнхена у лікаря, що спеціалізується на ракових захворюваннях, Йозефа Іссельса. Але це не дало жодних результатів. Через хворобу Марлі почав втрачати волосся і тому йому остригли дреди.
У травні 1980 року співак охрестився у православній Ефіопській церкві в столиці Ямайки і взяв собі інше ім’я – Берхан Селласіє, що в перекладі з амхарської мови означає Світло Святої Трійці. Він хотів дожити останні дні на Ямайці, але коли летів з Німеччини, політ перервали через його стан здоров’я в Майамі. Боб Марлі помер у лікарні та останніми його словами були – «Money can’t buy life». Адже й справді, гроші не можуть купити життя.
Поховали його на Батьківщині, на Ямайці у мавзолеї за законами православної Ефіопської церкви . Дотримано і всіх традицій растафаріанства, адже в склепі з ним лежать: марихуана, гітара, Біблія, футбольний м’яч і перстень. Він його ніколи не знімав, адже то був подарунок самого принца Ефіопії.
Варто зазначити, що музиканта за життя було нагороджено Орденом Пошани Ямайки, а також медаллю від ООН країн «третього світу». У 2012 році світло побачило фільм, заснований на документальних подіях, з однойменною назвою «Марлі».
Leave a Comment