Поняття «наркотики» знайоме кожному. Більшості також відома умовна класифікація наркотичних препаратів на «легкі» та «важкі». Зі спокусою спробувати легкі наркотики стикаються багато людей, особливо в молодому віці. Але чи такі вони безпечні?
У групі ризику – забезпечена молодь
Сучасні мас-медіа наповнені соціальною рекламою, покликаною інформувати аудиторію про ризики та небезпеки, з якими пов’язане вживання наркотиків. Документальні фільми, рекламні ролики, статті та бігборди – проблемі наркотичної залежності присвячено безліч інструментів пропаганди. Однак, незважаючи на всі ці заходи, велика кількість молодих людей стають наркоманами.
Примітно, що всупереч поширеному стереотипу наркомана, що опустився, у групі ризику, перш за все, виявляються підлітки і молоді люди з благополучних, забезпечених сімей. Не варто забувати, що головна мета наркодилерів – отримання прибутку, тому вони намагаються залучити «клієнтів», які не мають фінансових труднощів.
Кокаїн і марихуана – найпоширеніші наркотики у світі. І якщо з приводу шкоди та користі канабісу ведуться активні дебати, то кокаїн – безумовно, одна з найнебезпечніших і найадиктивніших наркотичних речовин. Небезпека посилюється ще й тим, що багато молодих людей помилково вважають її нешкідливими. Тим не менш, поки кокаїн міцно асоціюється з проведенням часу в дорогому нічному клубі, богемними вечірками та іншими розважальними заходами для «багатих і знаменитих».
Відсутність фінансових труднощів та пересичення життєвими благами – дві основні причини, чому діти забезпечених батьків починають захоплюватися травкою та кокаїном. Ейфорія, яку відчуває наркоман, дає йому можливість поринути у нові відчуття, відчути себе сильніше. На жаль, багато хто забуває про те, що рекреаційний ефект від наркотиків швидко минає, а проблеми, які з’являються при їх регулярному вживанні – залишаються. Щоб досягти бажаного ефекту і отримати короткострокове задоволення від вживання наркотиків, наркоман змушений постійно підвищувати дозу речовини, що вживається.
Марихуана
Коноплі (канабіс, гашиш, марихуана) відносяться до категорії «легких» наркотиків цілком заслужено. Вживання марихуани в рекреаційних цілях вже тією чи іншою мірою легалізовано в деяких європейських державах (Бельгія, Голландія, Іспанія, Люксембург) та в окремих штатах США (Колорадо, Вашингтон).
На звання світової “столиці марихуани” сьогодні можуть претендувати Амстердам і Денвер. Перший – завдяки всесвітньо відомим «кафешопам» (спеціальним кав’я́рні, в меню яких включені різні похідні продукти канабісу). Другий – через так званих диспансерів (спеціалізованих торгових точок із продажу продуктів на основі марихуани). В обох містах щорічно проводиться «Кубок Канабісу», де демонструються останні досягнення в галузі селекції психоактивних сортів конопель та виробництва марихуани (і концентратів).
Різновиди марихуани cannabis sativa і cannabis indica мають різний вплив на організм людини при вживанні. Якщо в генетиці сорту переважає сатива, при вживанні марихуана вплине на церебральний вплив (викличе приплив сил, сплеск креативності, підніме настрій). Якщо ж сорт – переважно індика, вживання канабісу, швидше за все, закінчиться нападом вселенських лінощів. Ефект від ганджу залежить від індивідуальних особливостей споживача.
Про шкоду і користь канабісу можна сперечатися нескінченно. Цьому питанню присвячено безліч публікацій та наукових досліджень. Ймовірно, називати травичку «абсолютно нешкідливою» було б неправильно. Але хіба можна так охарактеризувати хоча б одну рекреаційну речовину? Певний негативний вплив на організм чинять навіть кава та солодощі, не кажучи вже про алкогольні напої та сигарети (які кожен повнолітній може безперешкодно купити в найближчому магазині). Деякі стверджують, що марихуана негативно впливає на роботу легенів та серця. Проте об’єктивних наукових доказів цього немає.
Екстазі
Один із найбільш вживаних наркотиків у розважальних закладах – екстазі. Зазвичай екстазі роблять у формі невеликих таблеток. Наукова назва препарату – 3,4 метилендіокси-метамфетамін (також відомий як MDMA). З повної назви речовини випливає, що всі, хто стверджує, що екстазі чимось відрізняється від амфетамінів – помиляються.
У чистому вигляді MDMA являє собою кристали білого кольору. А до складу таблеток поряд з амфетамінами можуть додатково входити як нейтральні, так і психоактивні хімічні добавки.
Ефект від вживання екстазі настає майже відразу – максимум через 15-20 хвилин після вживання. Споживач відчуває радість, ейфорію, блаженство, світ навколо здається прекрасним, сяючим та новим. Те, що раніше здавалося несуттєвим, приводить наркомана у повне захоплення. Проте разом із синтетичною радістю та хімічним щастям наркоман отримує цілий «букет» побічних ефектів: галюцинації, спрагу, нудоту, мігрень, рясне потовиділення, озноб, нервове тремтіння, навіть судоми. Тривале регулярне вживання екстазі найчастіше закінчується інсультом, нирковою недостатністю або інфарктом міокарда.
ЛСД
Те, що багато хто вважає ЛСД «легким наркотиком» – жахлива помилка, що виникла через те, що пік популярності ЛСД припав на 1960-ті роки. Розквіт руху хіпі справді супроводжувався повальним захопленням двома речовинами: травкою та ЛСД. Але це не привід відносити ці різні за своїми властивостями препарати до однієї категорії навіть умовно. ЛСД (на жаргоні «марка», «мікродот», «ліза», «лимон») насправді є небезпечним сильнодіючим психоделіком.
Ефект від вживання ЛСД полягає в ейфорії, що супроводжується галюцинаціями, надмірною впевненістю в собі (почуттям невразливості), відчуженістю. Стан наркотичного сп’яніння настає приблизно через 20 хв після вживання препарату: спотворюється сприйняття навколишнього світу, порушуються ментальні процеси, розвивається параноя, наслідками якої можуть стати як панічний напад, так і невиправдана агресія. При цьому наркоман не здатний контролювати свої дії.
Однією з особливостей ЛСД проти інших наркотиків є «розмивання кордонів» між почуттями – дотиком, нюхом, зором, слухом і смаком. Людина, яка перебуває під впливом препарату, може, як йому здається, «чути» кольори або «бачити» музику.
Кокаїн
Кокаїн (на сленгу наркоманів «кокс», «сніжок», «перший») зазвичай має вигляд білого кристалічного порошку. Рідше – пасти. Його виробляють із листя американської рослини коки.
Кокаїн має психомоторний вплив на споживача. На відміну від більшості наркотиків, кокс діє на людину миттєво. Відразу після вдихання порошку, коли його частинки потрапляють на слизову носа, людина відчуває неймовірний підйом душевних і фізичних сил. Однак цей ефект триває дуже недовго – близько 15 хвилин, після чого наркоман впадає у пригнічений, депресивний стан на півгодини-годину.
Крек – похідний продукт кокаїну – діє набагато сильніше. Кокаїн піддають спеціальної обробці, в результаті якої отримують субстанцію у вигляді тонких пластин, які згодом подрібнюють. Крек не нюхають, а курять. Такий спосіб введення наркотику (через дихальні шляхи та легені) сприяє його швидкому проникненню в кров і далі – мозок.
Абсолютна більшість наркотичних речовин при регулярному вживанні приносить організму непоправну шкоду. Насамперед страждає центральна нервова система, порушуються обмінні процеси. Деякі речовини здатні викликати марення, глухоту, імпотенцію.
На жаль, наркоторгівля залишається надприбутковим бізнесом. Тому у світі постійно з’являються нові різновиди сильнодіючих наркотичних речовин, які згубно впливають на психіку. Необхідність постійно збільшувати дозування для отримання бажаного ефекту призводить до деградації та смерті. Але вживання «легких наркотиків» небезпечно не менш. Наслідки регулярного вживання кокаїну, ЛСД чи екстазі вже не можна буде називати «легкими».
Leave a Comment