У своєму щорічному звіті комісія ООН з контролю міжнародного обігу наркотичних речовин висловила стурбованість щодо нещодавнього рішення адміністрації президента США легалізувати марихуану у Вашингтоні та Колорадо. Представники ООН закликають уряд США докласти всіх необхідних зусиль для забезпечення виконання умов міжнародних договорів на всій території країни. Багато міжнародних ЗМІ відреагували на це публікаціями, в яких звинувачували США у порушенні міжнародних домовленостей щодо контролю обігу наркотиків.
Обов’язки США перед світовою спільнотою щодо проблем легалізації марихуани – складне питання, якщо розглядати їх детально. Проте загальний стан речей можна викласти у кількох пунктах.
Чи США порушують угоду з ООН про незаконний статус марихуани?
Відповіддю на це питання буде – ні. На федеральному рівні канабіс залишається нелегальним. Міжнародні договори підписує саме федеральний уряд, а не влади окремих штатів. Країни з федеральною системою управління, такі як Німеччина та США, можуть виконувати міжнародні угоди на рівні національної політики. Відповідно до Конституції, окремі штати зобов’язані оголошувати марихуану нелегальною оскільки це прописано у федеральному законі. Іншими словами, зобов’язання щодо угоди про контроль над наркотиками жодного з 50 штатів окремо не стосуються.
Те, що деякі офіційні представники ООН вважають, що міжнародні домовленості зобов’язують федеральний уряд забезпечити нелегальний статус марихуани в кожному штаті, на реальний стан речей не впливає. Це доводять нещодавні заяви Генерального прокурора США про те, що жодних перешкод легалізації канабісу у Вашингтоні та Колорадо федерали створювати не мають наміру. Формально така політика міжнародних угод не порушує.
Чи може ООН застосовувати санкції до держав, які легалізували марихуану?
Карати країни, в яких канабіс набув законного статусу, ООН може лише побічно. Критика політики окремих країн може спричинити збентеження в дипломатичних колах, проте жодна країна ще не розвалилася від збентеження.
Так як Міжнародний контроль обороту наркотиків має деякі повноваження над виробництвом болезаспокійливих медикаментів та їх транспортуванням, теоретично можливе застосування санкцій, що полягають в обмеженні експорту та імпорту в країни, що легалізували коноплі, лікарських препаратів. Але такі заходи ООН навряд чи вживе, т.я. світова спільнота визнає ці дії негуманними, і тому неприйнятними. Крім того, виробниками більшості болезаспокійливих є країни, якими не так легко маніпулювати (Індія, Німеччина, США).
Чи передбачає легалізація медичної марихуани повне скасування договору з ООН?
Марихуана – це лише одна з багатьох психоактивних речовин, які є незаконними відповідно до положень міжнародної угоди ООН. Активісти руху за легалізацію вважають, що, якщо кілька країн підтримають ініціативу легалізації канабісу, це змусить ООН переглянути деякі положення цієї угоди. Однак про повне скасування домовленостей не йдеться, оскільки в такому разі буде ослаблений контроль над оборотом кокаїну, героїну та інших сильнодіючих наркотиків, а також з’явиться можливість їхньої легалізації.
Навіть серед населення країн, що лояльно ставляться до легалізації марихуани, знайдеться мало ентузіастів, які підтримують ідею надання законного статусу кокаїну та героїну. Якщо такою буде ціна скасування міжнародних домовленостей про наркотики, більшість країн будуть проти такої ініціативи.
Чи зможе США чинити тиск на інші країни після поновлення договорів?
Жорстка міжнародна політика США у питанні регулювання та контролю обігу наркотичних препаратів, зокрема щодо статусу марихуани, тривалий час залишалася незмінною. Тепер федеральний уряд набагато лояльніший ставиться до наміру деяких держав легалізувати канабіс на своїй території. Найімовірніше, перегляд окремих пунктів міжнародних угод про наркотики з ініціативи США призведе до значного пом’якшення міжнародного контролю над марихуаною. Адже невипадково єдиний у світі цілком законний ринок медичної марихуани формується не в Нідерландах чи Португалії, а в Штатах.
Таким чином, прихильники легалізації не повинні хвилюватися стосовно дотримання умов міжнародних угод ООН щодо контролю над наркотиками. Бути чи не бути легалізації марихуани у світі – це залежить від глобальніших чинників. Зокрема, від того, який підхід оберуть самі люди, які проживають у різних країнах світу.
Згідно джерела: http://cannabisnews.com/news/27/thread27650.shtml
Leave a Comment